Czy można zarobić na scrapbookingu?

Scrapbooking to metoda zdobnicza, początkowo przeznaczona do dekorowania albumów, obecnie mająca dużo szersze zastosowanie. Polega na doklejaniu różnego rodzaju elementów papierowych i tworzeniu efektu 3D. Scprabooking mimo, iż wymaga precyzji i dokładności jest bardzo popularny, szczególnie dzięki końcowemu efektowi wizualnemu. Jednak czy zajęcie to można potraktować w kategorii biznesu? Jest to tylko hobby, czy można również na tym zarobić? Okazuje się, że można, na wiele sposobów i na różnych płaszczyznach.

Tworzenie rękodzieła na zamówienie

To pierwszy sposób zarabiania pieniędzy jaki przychodzi na myśl przy scrapbookingu. Działalność możemy potraktować różnorako. Tworzyć jedynie na zamówienie tzn. pojawia się klient, ma on konkretne wytyczne (lub pozostawia pomysłowość twórcy), oczekuje stworzenia konkretnej rzeczy, o konkretnej tematyce. My wyceniamy ile kosztować będzie dane dzieło i wykonujemy je.

Innym sposobem jest tworzenie dzieł bez konkretnego odbiorcy. Zakładamy pewnego rodzaju sklep z określonym asortymentem. Jeżeli odwiedzającemu, któryś produkt przypadnie do gustu, po prostu go kupuje. Jeżeli chcemy oferować jak największy wachlarz możliwości możemy połączyć obie metody. Jednak czy otworzenie takiej działalności jest proste?

Inwestycja

Przede wszystkim decydując się na taką działalność trzeba zainwestować w materiały. Jakie? Na początek podstawowe, jednak dbaj o to, by były dobrej jakości. Kleje, wykrojniki, maszynkę tnąco-wytłaczającą (np. Sizzix Big Shot), bazy, papier scrapbooking, dziurkacze ze wzorkami czy kolorowe tasiemki, wszystko powinno być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Tak, by karty nie płowiały, a klej trzymał odpowiednio elementy. Im lepszej jakości materiały kupisz, tym wyższa będzie cena produktu. Jednak jakość zapewni, że klienci nie będą uciekać, a z chęcią kupią twój produkt, gdyż będzie on wytrzymywał próbę czasu.

Musisz stworzyć sobie również miejsce do pracy. Nie musi być to od razu duża powierzchnia. Warto jednak, by było tam odpowiednie naświetlenie, stolik, podkładki oraz, by nie miały tam wstępu dzieci czy zwierzęta, które mogłyby coś uszkodzić. Jeżeli chcesz, by świat dowiedział, się o twojej twórczości musisz również zainwestować w reklamę. Strona internetowa to podstawa, dodatkiem mogą być ulotki czy reklamy na portalach społecznościowych.

Ile potrzebujesz pieniędzy? To pytanie, na które trudno odpowiedzieć. Musisz mieć aparat, którym będziesz fotografować swoje dzieła. Jeżeli masz dobry- w tym wypadku nie wydasz pieniędzy, jeżeli nie masz już na starcie wydasz kilka tysięcy. Podkładki, ołówki, gilotyna do cięcia papieru, bazy, albumy, wstążki, guziki, bindownica, folie ochronne. W zależności od oferty koszty sięgają zazwyczaj kilkuset złotych. Organizacja miejsca pracy zależy od ciebie. Możesz wydać na nią dużo lub wcale.

Dodatkowo strona internetowa. Jeżeli nie potrafisz jej stworzyć również musisz wliczyć koszty związane z zatrudnieniem specjalisty. Inwestycją niepieniężną jest twój czas. Jeżeli chcesz zarabiać na rękodziele musisz przygotować się na pracę żmudną i długą. W przypadku takiej twórczości często cenę zawyża właśnie czas wykonania. Rękodzieło jest w cenie dzięki unikalności i właśnie ze względu na pracochłonność.

Ocena ceny dzieła

To bardzo trudne szczególnie dla osób początkujących. Chcąc zyskać klientów często nowicjusze proponują niskie ceny. Zaniża to jakość produktów. Gdyż im mniej zarobimy, tym gorsze produkty będziemy kupować. Oceniajmy sprawę realnie. Cena nie może być mniejsza niż koszt wykonania.

Ile można zarobić?

W zależności od popularności i wyrobionej marki. Jeżeli całkowicie oddasz się twórczości, a klienci będą zadowoleni bez wątpienia będzie to dobre źródło utrzymania. Jednak do tego potrzeba czasu i ciężkiej pracy. Początkowo będzie to praca dorywcza, która z czasem stawać się będzie bardziej dochodowa, gdyż również ty mieć będziesz więcej doświadczenia. Koszt jednego albumu to często od kilkudziesięciu do nawet 300 zł. Należy odjąć koszty materiałów oraz przeliczyć ile prac w ciągu miesiąca jesteśmy w stanie zrobić.

Produkcja materiałów

Scrapbooking to zajęcie, które wykorzystuje wiele elementów, dlatego produkcja owych rzeczy może stać się również źródłem utrzymania. Jednak w tym wypadku potrzeba znacznie większych nakładów pieniędzy. Jeżeli chcemy zająć się produkcją wstążeczek, podkładów czy dodatków nie możemy wytwarzać ich własnoręcznie. Aby przynosiły zyski powinny być produkowane na skale masową. Zatem wymaga to gotówki często w skali setkach tysięcy. Potrzeba przede wszystkim pozwoleń, pozałatwiania spraw urzędowych. Trzeba mieć plac, budynek, zainwestować w maszyny, a także zatrudnić pracowników. Potrzebujemy przede wszystkim rozeznania na rynku, nawiązania współpracy ze sklepami zajmującymi się rozprowadzaniem tego rodzaju materiałów. Zatem, aby stworzyć taką działalność potrzeba odpowiedniego przygotowania, masy ludzi, a także doświadczenia w prowadzeniu firmy.

Sklepy sprzedające materiały

W zależności od zasięgu sklep może być lokalny lub na większą skalę. Oczywiście im większą sieć chcielibyśmy założyć potrzeba również większego nakładu pieniędzy. W tym wypadku głównym elementem jest nawiązanie współpracy z wytwórniami, a także reklama i pozyskiwanie klientów. Pieniądze jakich potrzebujemy, to te, które pomogą zaopatrzyć sklep w towar. Musimy potrafić też dostosowywać ceny do rynku, tak, by zyskać, ale jednocześnie być konkurencyjnym. Znacznie łatwiej nam będzie, jeżeli posiadamy doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju działalności. Sklep scrapbooking Scrap Shop – to wzór świetnie zorganizowanego i funkcjonującego sklepu.

Podsumowanie

Scrapbooking jest coraz lepszą inwestycją dla przedsiębiorców z racji swojej popularności. Naturalnym jest fakt, że im więcej pieniędzy zainwestujemy i im bardziej rozprzestrzeniona będzie nasza działalność tym więcej pieniędzy zarobimy. W przypadku działań firmowych liczy się zasięg firmy i masowość produkcji. Jeżeli natomiast tworzymy rękodzieło liczy się przede wszystkim popularność, marka, a także jakość i estetyka wykonywanych prac. Im bardziej unikalne tym większa szansa na zarobek.