Gięcie blachy

Gięcie blachy jest to sposób obróbki metalowego materiału w taki sposób, by zmienić jego krzywiznę. Proces ten może być wykonywany zarówno na ciepło jak i na zimno. Wykorzystuje się do tego różne techniki. Sposób zależny jest od rodzaju blachy. Blachę można wyginać w dowolne kształty, jednak jest to ograniczone możliwościami sprzętu. Im bardziej nowoczesny tym bardziej niestandardowe zlecenia można zrealizować.

Gięcie na prasie krawędziowej

Jedna z najbardziej popularnych metod. Głównymi elementami maszyny są stemple i matryce. Elementy te wywierając nacisk na blachę zmieniają jej kształt i kąt zagięcia. W tradycyjnych prasach całość zadania spoczywa na człowieku. To on jest odpowiedzialny za działania maszyny i w pełni ją prowadzi. Natomiast w prasach CNC sterowanie odbywa się za pomocą komputera.

Prasa CNC zalety

Z racji oprogramowania i wykonywania zadań przez komputer tego typu prasy są znacznie dokładniejsze. Ich działanie jest bardziej precyzyjne. Można ustawić program na sekwencje i powtarzalność przez co uzyskujemy nawet kilkadziesiąt, idealnie takich samych kształtów. Maszyna sterowana komputerowo jest szybsza i bardziej produktywna niż ta uzależniona od pracy człowieka.

Gięcie za pomocą walców/przeciągania

Ta metoda sprawdzi się przede wszystkim do produkcji rur. To gięcie służy przede wszystkim do zwijania i profilowania np.: płaszczyzn zbiorników. Inną również popularną metodą jest gięcie za pomocą przeciągania. Wykorzystując tę metodę otrzymamy długie kształtowniki o złożonych przekrojach. Te dwie metody jednak sprawdzą się w przypadku konkretnych, specjalistycznych obróbek. Najbardziej optymalne jest gięcie na prasie.

Fazy gięcia

Gięcie dzieli się na trzy podstawowe fazy: gięcie sprężyste, gięcie plastyczne i dotłaczanie. Dla gięcia sprężystego charakterystyczne jest to, że możemy je przeprowadzić tylko do określonej wartości naprężenia. Jeżeli przekroczymy tę wartość, najprawdopodobniej przedmiot zostanie uszkodzony. Gięcie plastyczne można porównać do formowania, które można przeprowadzić dzięki właściwościom obrabianego materiału. Natomiast dotłaczaniem nazywane jest usuwanie wszelkich nierówności i niechcianych skaz oraz nadawanie materiałowi ostatecznego wyglądu.

Niebezpieczeństwa

Podczas obróbki materiał narażony jest na zarysowania lub pękanie. Czynnikiem sprzyjającym tego rodzaju niechcianym efektom są na przykład wady powierzchniowe. Aby zapobiec niszczeniu materiału należy zadbać, by wady podczas obróbki znajdowały się po stronie działających naprężeń ściskających. Warto też stosować dociskacze lub dodatkowe naprężenia rozciągające. Zniweluje to fałdowanie spowodowane utratą stateczności materiału.

Podsumowanie

Gięcie blachy to popularna technika np.: w przemyśle samochodowym. Pod pojęciem „gięcie” kryje się wyginanie, zwijanie, zginanie, profilowanie, a także prostowanie. Zabiegi te służą kształtowaniu blach, prętów czy rur. Aby uzyskać zadawalający efekt trzeba zdecydować się na odpowiedni sposób obróbki, a także zadbać o jakość materiałów. Jeżeli chcemy uzyskać profesjonalny efekt powinniśmy wynająć firmę zajmującą się wyginaniem blachy.