Jak ochłodzić dom?

Zazwyczaj na lato czekamy z utęsknieniem. Marzymy o słoneczku, opaleniźnie i odpoczynku. Jednak, gdy nadchodzi lato często upały stają się nie do zniesienia. Przestają być przyjemne. Świeżego powietrza brakuje, słońce przestaje grzać, a zaczyna palić, a pot leje się po nas ciurkiem. Najchętniej nie wychodzilibyśmy z domu. No właśnie, ale tam też nierzadko doskwiera nam gorąco. Problem znają szczególnie osoby mieszkające na poddaszach czy w blokach. Czy jedynym sposobem jest nagminne otwieranie lodówki i schładzanie twarzy? Jak sprawić, by mieszkanie stało się choć trochę chłodniejsze i dało ukojenie podczas upałów?

Wiatraki

Jak w zimę farelki, tak w lato zbawienne okazać się mogą wiatraki. Nawiew w pomieszczeniu sprawi, że choć w niewielkim stopniu ochłodzisz się i poczujesz bardziej rześko. Nowoczesne wiatraki mają zazwyczaj kilka trybów, dzięki czemu działanie możesz dostosować do swoich potrzeb. Jednak pamiętaj, że taki sztuczny nawiew, podobnie jak zbyt intensywna klimatyzacja doprowadzić może do przeziębienia.

Zaciemnij pomieszczenie

Zasłoń rolety, nie otwieraj okien, niech do pomieszczeń dochodzi jak najmniej promieni słonecznych. Pomieszczenie mniej się będzie nagrzewało. Jeżeli twoje rolety nie są ciemne, nie przejmuj się one też spowolnią nagrzewanie pomieszczenia. Niezależnie od koloru rolet, słońce będzie musiało pokonać jeszcze jedną warstwę zanim dotrze do pomieszczenia. Najbardziej skuteczne w walce z upałami są rolety zewnętrzne.

Zniweluj użycie prądu

Sprzęty elektryczne emitują ciepło. Nie wyeliminujemy wszystkich sprzętów, ale ograniczmy korzystanie z laptopa czy komputera. Przypomnij sobie jak nagrzana jest ładowarka laptopa podczas ładowania. To właśnie ciepło rozprzestrzenia się po twoim domu. Jeżeli upał jest nie do wytrzymania, a Ty chwytasz się wszystkich możliwych sposobów, które choć minimalnie ochłodzą twoje mieszkanie to spróbuj wymienić zwykłe żarówki na te energooszczędne lub ledowe.

Woda z kostkami lodu

Porozstawiaj po pokojach miski z wodą i kostkami lodu. Chłód będzie rozprzestrzeniał się podobnie jak ciepło emitowane przez sprzęt. Woda z kostkami lodu ustawiona przed wiatrakiem spotęguje jego działanie. Jednak najlepiej, gdybyś nie znajdował się naprzeciwko takiego podmuchu. Możesz się rozchorować. Postaraj się, by powierzchnia wody w misce była dosyć duża. Nad wodą zawsze jest chłodniej, znasz to przecież z doświadczenia, a im większa powierzchnia tym bardziej odczuwalne będzie działanie.

Wietrzenie pomieszczeń

Okna otwieraj dopiero, gdy promienie słoneczne znikną za horyzontem. Wieczorami zazwyczaj jest chłodniej o kilka stopni. Odczujesz zmianę temperatur, gdyż twój organizm będzie bardzo nagrzany. Dla spotęgowania efektu wieczorem możesz spowodować w domu małe przeciągi. Doprowadzą one do szybszej wymiany powietrza. W twoim mieszkaniu choć na chwilę zagości chłodniejsze i bardziej rześkie powietrze. Da ci to ukojenie po parnym dniu.

Spotęgowanie uczucia chłodu

Często bierz prysznic, zamień dietę na tę lżejszą i lekkostrawną, zrezygnuj z tłustych fast foodów, możesz posmarować się kremem miętowym, aloesowym lub jakimś, który powodować będzie mrowienie czy delikatne uczucie chłodu, śpij na pościeli bawełnianej, satyna sprawi, że będziesz się bardziej pocić.

Upały w naszym klimacie nie trwają zbyt długo, jednak są uciążliwe, ponieważ nie jesteśmy do nich przyzwyczajeni. Powietrze wtedy jest bardzo suche lub wręcz przeciwnie uciążliwie ciężkie i wilgotne. W takich dniach szczególnie ważne jest nawadnianie organizmu, ale warto też zadbać o mieszkanie, które da nam schronienie przed uciążliwymi promieniami słońca.