Rośliny odstraszające owady

Ogród to miejsce, które pozwala nam się zrelaksować. Szczególnie wiosną i latem miło jest spędzać czas na świeżym powietrzu. Jednak sielankową atmosferę psują nieproszeni goście. Bzz… kto nie zna tego denerwującego dźwięku. Muchy, komary i inne męczące nas owady to prawdziwe utrapienie. Przylatują nie wiadomo skąd i brzęczą, uciekają, nie pozwalają trafić w siebie gazetą. Komary zakradają się, niby je słyszysz, ale nie widzisz. Jedyne co ci pozostaje to cierpliwie czekać na ukąszenie. A może jet na to jakiś sposób? Istnieją rośliny odstraszające owady.

Lawenda

Zawiera charakterystyczne olejki zapachowe odstraszające muchy, mole i komary. Dodatkowo pięknie się prezentuje, jest delikatną, gustowną ozdobą. Idealna? Niestety jej dość słodki zapach może przyciągać pszczoły. Jeżeli zdecydujemy się na hodowanie lawendy musimy zapewnić jej słoneczne miejsce i lekko zasadową glebę.

Bazylia

Sposób na komary. Nie gwarantujemy, że dzięki niej pozbędziesz się całkowicie problemu. Jednak na pewno zniwelujesz ilość komarów. Najlepiej bazylię wysiać, jest bardziej odporna niż ta z sadzonek. Potrzebuje dużo słońca i regularnego podlewania.

Kocimiętka

Sposób na komary, końskie muchy, karaluchy i termity. Dosyć wysoka roślina, podobna do lawendy, natomiast zapachem przypominająca mięte. Znana jako ulubienica kotów, te podobno szaleją na jej punkcie. Owady okazują się być przeciwieństwem kotów. Roślina ta nie wymaga szczególnej pielęgnacji.

Pelargonia szorstka

Pomoże pozbyć się muszek. To jej liście stanowią tajemnice. Wydzielają charakterystyczny zapach, który nie przypadł do gustu insektom. Jest to bardzo ozdobna roślina, o pięknych bujnych kwiatach. Potrzebuje kąpieli słonecznych, dobrze będzie jej zarówno w pokoju jak i na balkonie.

Wrotycz pospolity

Radzi sobie nawet z kleszczami. A powszechnie uznawany jest za chwast. Spełnia jednak bardzo ważną funkcję w uprawach ekologicznych. Jeżeli chcemy pozbyć się kleszczy obsadźmy teren ogrodu tą rośliną. Efekty będą zadowalające.

Trawa cytrynowa

Idealny sposób na insekty. Nie nadaje się do posadzenia w ogródku, ale możemy hodować ją w doniczce i co jakiś czas wystawiać na balkon. To też nieco pomoże w walce z owadami.

Mirt

Dzięki olejkowi zapachowemu radzi sobie z komarami. Jest rośliną ozdobną, doniczkową, która wymaga dużej uwagi. Lubi miejsca zacienione. Ma piękne, charakterystyczne kwiaty.

Aksamitka

Odstrasza swoim intensywnym, nieprzyjemnym nawet dla człowieka zapachem. Mimo to jest popularnym kwiatem, często spotykanym w ogródkach. Kwiaty o intensywnym pomarańczowo-brązowym kolorze pięknie prezentują się wśród innych roślin.

Komarzyca

Jak sama nazwa wskazuje pogromczyni komarów. Jest to roślina pnąca o zielonych liściach. Brzegi liści przybierają barwę kremową. Hodowana w wiszących doniczkach pięknie się prezentuje. Liście posiadają intensywne olejki eteryczne uwalniające się podczas dotknięcia liścia. To właśnie tych olejków nie znoszą komary.

Podsumowanie

Chodź owady wydają się uciążliwym problemem istnieje mnóstwo roślin, którym insekty nie groźne. Warto, aby znalazły się w naszym ogrodzie i stały się sprzymierzeńcami w walce. Dzięki nim nasz odpoczynek na świeży powietrzu stanie się przyjemniejszy i bezpieczniejszy.

Posted in Dom